Küçük, İngiliz yazar Victoria Hislop’u kabul etti

‘Ada’ isimli kitabıyla ün yapan İngiliz yazar Victoria Hislop, dün Başbakan İrsen Küçük’ü ziyaret etti. Hislop, Türkçe’ye çevrilen kitabını imzalayarak Başbakan Küçük’e takdim etti.
Hislop, Girit hayatını tutkuyla anlattığı kitabında bir ailenin trajik hikayesini ortaya çıkararak, adaya bağlılıklarını konu ediyor.
Victoria Hislop, “Ada” isimli kitabını 2005 yılında yayınladı ve 2006 yılında İngiltere’de en çok satanlar listesine girdi. Kitap ayrıca Yunan televizyonu Mega tarafından dizi film haline getirildi.

Kitabın özeti

“Ada” isimli kitapta, hayatını değiştirecek bir karar alma noktasına gelen Alexis Fielding, annesinin geçmişini öğrenmeye çalışıyor. Annesi Sofia ise, geçmişten bahsetmemekte kararlıdır. Yalnızca, Londra’ya taşınmadan önce, Girit’te, küçük bir köyde büyüdüğünü anlatır. Fakat Alexis, Girit’e gitmeye karar verdiğinde, Sofia, eski bir dosta götürmesi için kızına bir mektup verir. Bu mektup, ailesinin geçmişine ait sırrı çözmesinde Alexis’e yardımcı olur.
Alexis, Plaka’ya vardığında, kıyının biraz uzağındaki küçük ve terkedilmiş Spinalonga Adası’nın bir zamanlar, Yunanistan’ın cüzzam kolonisi olduğunu öğrenerek sarsılır. Çok geçmeden Fotini’yi bulur ve Sofia’nın gizemli geçmişini keşfeder. Büyük büyükannesi Eleni ve kızlarının, cüzzam ve savaşla yaralanan trajik hikayesini ortaya çıkaracak, adayla ne kadar sıkı bir bağının bulunduğunu ve sırların yaşamlarını nasıl yönlendirdiğini anlar.